Dukat 1584 - Gdańsk - Stefan Batory

Dziś wypadło pierwsze złoto. Prawdziwe złoto! Pewnie dziwi to biorąc pod uwagę, że mówimy o fałszerstwie ale jednak. Ale po kolei... Poniższy wpis powstał na bazie materiałów zebranych na forum TPZN poświęconemu temu fałszerstwu oraz artykułu Jacka Mielczarka pt.: "FAŁSZYWE DUKATY GDAŃSKIE STEFANA BATOREGO DATOWANE 1584, BITE NA AUSTIACKICH DUKATACH Z 1915 ROKU" opublikowanego w Gdańskich Zeszytach Numizmatycznych nr 142, marzec 2016; 29-35. Dziękuję autorom oraz Triumwiratowi TPZN za możliwość rozpowszechniania tego ku dobru kolekcjonerów :) 

Polecam również wpis na Spod Stempla.

Po pierwsze należy zaznaczyć, że jest to bardzo niebezpieczny fals na szkodę kolekcjonerów, gdyż sporo renomowanych domów aukcyjnych dało się na niego nabrać. Co jakiś czas wypływa, sam ostatnio "wyłapałem" go na allegro. Masa tego pojawia się na ebayu.

Cechy charakterystyczne (narazie tylko tyle, reszta poniżej w tekście):

- awers "podwójnie uderzony" - w tym przypadku powinien to być głos za oryginałem, końcu który fałszerz robiłby uszkodzoną kopię? No właśnie. W tym przypadku najwidoczniej taki właśnie egzemplarz posłużył za wzór na bazie którego powstały stemple...

- charakterystyczne nos i broda władcy - nie tylko ale przynajmniej te dwie rzeczy jako pierwsze rzucają się w oczy. 

A teraz coś naprawdę ciekawego: Te monety są z prawdziwego XX-wiecznego złota! A konkretnie do ich stworzenia zostały wykorzystane austriackie dukaty, których waga i średniacka pasują do dukatów Batorego! 

Poniżej egzemplarz w slabie PCGS (tak, tak proszę państwa - grading to bezpieczeństwo, pewność, prestiż itd. ;) oferowany swego czasu przez Heritage. 

Uwaga, FALSYFIKAT:

Przyjrzyjmy się rewersowi a zwłaszcza lwu z prawej strony:

Pojawiły się głosy, że do stworzenia kopii użyto ceramicznych stempli. Jedną z teorii jest podgrzanie złota (które i tak jest miękkie) a następnie przy pomocy prasy "wyciśnięcie" dukata Stefana Batorego. Tak czy inaczej poniżej mamy porównanie, najpierw wykonane przez forumowicza:
Oraz opublikowane w GZN:


Na obu widać cechy charakterystyczne dla oszustwa.
Kolejny fals i kolejne porównanie:

I kolejne:


I cała gama falsów:






Na koniec dla uspokojenia skołatanych nerwów ORYGINAŁ :)






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Grosze praskie

Szóstak 1601 - Malbork - Zygmunt III Waza

Trojak 1590 - Wilno