Ort 1623 - Gdańsk - Zygmunt III Waza
Tekst pochodzi z TPZN i jest powielany za zgodą autorów.
Zwracam się do Państwa z ogromną prośbą. Proszę o powielanie poniższego wpisu przez przesyłanie dalej, a nawet kopiowanie zawartych w nim informacji. Pora wreszcie zakończyć wstydliwy proceder, którego jesteśmy świadkami. Ort, o którym jest ten tekst co chwilę pojawia się na przeróżnych portalach aukcyjnych - allegro, Ebay, OLX, a nawet na aukcjach stacjonarnych. Większość znanych firm zaliczyła mniejszą czy większą wpadkę z tym ortem. W żadnym wypadku moim celem nie jest naśmiewanie się z tych firm, a jedynie chcę pokazać skalę rozpowszechnienia tego falsyfikatu. Największym niebezpieczeństwem, z którym należy walczyć jest obawa przed zaakceptowaniem tego typu monety jako oryginału. Od wielu lat można spotkać takie podróbki na aukcjach i mniej obeznane osoby lub wręcz nieuczciwi sprzedawcy, mogą podpierać się słowami… przecież identyczny ort był w X firmie. Dlatego apeluję o rozpowszechnienie tych informacji, a właścicieli firm numizmatycznych o zapamiętanie. Nie było i nie ma oryginalnego orta gdańskiego 1623 w takim wariancie!
Podstawowe charakterystyczne cechy ułatwiające odróżnienie fałszerstwa:
Awers
- cyfra 1 nie ma prawej, górnej części daszka
- specyficzny nos króla
Od siebie dodam:
- słabo "wykonana" korona, "bez wypełnienia", choć w styranych egzemplarzach może to być trudne do zaobserwowania
Rewers
- łeb prawego lwa bardziej przypomina „kosmitę” niż zwierzaka
- na dole pod herbem koło łap lwów znajdują się 3 lub rzadziej 4 duże kropki
Od siebie dodam:
- korona w herbie Gdańska nie ma "otwartego" spodu, tylko płaski z jakby "pęcherzykiem powietrza"
- prymitywny ozdobnik (ten między 4 kropkami) pod kartuszem z herbem Gdańska, wyglądający trochę jak (za przeproszeniem ;) ) oklapłe genitalia
- "poszarpana" obwódka przy drugim I w CIVIT
- zarówno na awersie i rewersie litery (choć poprawne stylistycznie) są grubsze, jakby rozlane
Dodatkowo na niektórych egzemplarzach przy łapie lewego lwa może być pozostałość po literze K. I tutaj dochodzimy do prawdopodobnego początku tego fałszerstwa. W roku 1997 przypadały obchody z okazji Tysiąclecia Miasta Gdańska. Na pamiątkę tych wydarzeń został wypuszczony żeton imitujący orta gdańskiego 1623. Jeśli się nie mylę to tamte monety miały literkę K, jako kopia. Może ktoś z Państwa posiada taką pamiątkę i podzieli się informacjami na jej temat. Z góry dziękuję.
Od tamtego momentu coraz częściej omawiany ort zaczął pojawiać się w różnym stopniu zniszczenia na aukcjach. Poniżej wymieniam tylko kilka z wielu zagranicznych aukcji, na których znane domy aukcyjne wystawiały takie podróbki.
Auktionen Meister & Sonntag, Auction 6, Lot 830 – 1 Oct. 2008
Leipziger Münzhandlung und Auktion Heidrun Höhn, Auction 71, Lot 670 - 12 Mar. 2011
Heritage Auctions, Inc., 2006 January (HWCA) New York Signature Auction, Lot 14434 – 9 Jan. 2006
Gerhard Hirsch Nachfolger, Auction 276, Lot 5527 – 23 Sept. 2011
Fritz Rudolf Künker, eLive Auction 41, 12-14 July 2016, Lot 551
W tej chwili na portalu ma-shops dostępne są cztery takie fałszerstwa wystawione przez różnych sprzedawców. Wystarczy wpisać hasło 1623 ort i popatrzeć.
Jeśli chodzi o nasz rynek to niestety identyczne falsy pojawiały się w ofercie najbardziej rozpoznawalnych firm numizmatycznych, m. in.
http://wcn.pl/auctions/29/187
https://archiwum.niemczyk.pl/page/2676962395/polska-zygmunt-iii-waza-ort-1623-gdansk-st-3?fbclid=IwAR02GqVqG_bGOwc7LJ0ofq86d8WUiVPPbh2E9UQ0-pCodwnvEeotoM0qHDA
Dosłownie parę dni temu na allegro firma GGN sprzedała takiego falsa za 208,15 zł.
Natomiast obecnie trwa aukcja monety wystawionej przez firmę KSN Gibon.
https://archiwum.allegro.pl/oferta/ksngibon-zygmunt-iii-waza-ort-1623-gdansk-i6806572798.html#thumb/1
Powtórzę swoje słowa, podawanie przykładów nie jest atakiem na powyższe firmy, a jedynie ma nam wszystkim uzmysłowić skalę dostępności tych podróbek. Dlatego zwracam się z wielką prośbą do właścicieli firm numizmatycznych o dokładniejszą weryfikację przyjmowanych monet. A do wszystkich osób o rozpowszechnianie tych uwag.
Jeszcze jako ciekawostkę podam, że w roku 2016 na allegro był dosłownie wysyp takich falsów oferowanych dosłownie na woreczki po złotówce za monetę. Obecnie w dziale kopie i reprodukcje jest możliwość zakupu za 7 zł.
Z góry dziękuję za pomoc w powielaniu ostrzeżenia o fałszerstwie orta 1623.
PORÓWNANIE:
INNE FAŁSZERSTA ("wariant" 3-kropkowy):
Komentarze
Prześlij komentarz