Trzykucierzówka 1615 (+1617?)- Kraków

Naszym dzisiejszym anty-bohaterem jest wspomniana w tytule trzykrucierzówka. Nominał ten bity krótko (1614-1618) w Krakowie jako nominał  ukierunkowany na Śląsk był "bliźniaczy" dla półtoraków. Nie przyjął się jednak i szybko zniknął pozostawiając nam monety dosyć rzadkie i starannie wykonane. W przeciwieństwie do półtoraków 5-polową tarczę mamy na rewersie, zaś awers (jak się przyjęło) przedstawia głowę Zygmunta III Wazy. Właściwie tyle bo oprócz 5 możliwych cyfr w dacie i dwóch herbów (Wadwicz i Sas) praktycznie nic nie wyróżnia odmian i wariantów. 

Przykładowy ORYGINALNY rocznik 1615 wygląda tak:

https://onebid.pl/pl/auction/1060/lot/484/zygmunt-iii-1587-1632-trzykrucierzowka-1615-krakow

Ale niedawno światło dzienne ujrzał taki "twór":

1615 i herb Sas? Takie rzeczy tyko w Erze chciałoby się powiedzieć. 

Druga strona monety jest jeszcze ciekawsza z uwagi na błąd w imieniu władcy - SGIS. Nie jest to odosobniony przypadek, bo znane są przynajmniej dwie sztuki z tym błędem ale z 1617 roku:




Według mnie mamy tutaj doczynienia z tym samym stemplem. Widać "manipulacje" w obrębie błędnej legendy plus głowa króla charakteryzuje się tutaj nietypowym dla wszystkich innych odmian wypukłym czołem. Czyżby guz od wypadającej literki "I"? 

Jeszcze dla porządku ORYGINALNA trzykrucierzówka z 1617 roku:

Źródło: WCN



Komentarze

  1. nie widzę kontaktu mailowego do Pana: prosze o maila na portalnumizmatyczny@gmail.com w sprawie materialów dot. fałszerstw

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Przepraszam, ostatnio rzadko tu zaglądam :(
      Może Pan pisać na Półtoraki Wazy
      poltorakiblog@gmail.com
      Pozdrawiam

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Grosze praskie

3 kopiejki OST 1916

Trojak 1590 - Wilno